29
maj

Wybór odpowiednich drzwi do mieszkania to nie tylko kwestia naszych indywidualnych potrzeb, ale także oficjalnych wymogów prawnych. Jakie są konkretne wymagania i na co jeszcze zwrócić uwagę czy wyborze tego niezwykle ważnego elementu każdego budynku – o tym wszystkim dowiedzą się Państwo w naszym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy!

Prawo budowlane a wybór odpowiednich drzwi wejściowych

Zależnie od rodzaju budynku i jego przeznaczenia, konkretne wymagania prawne mogą być nieco inne. Mówiąc jednak o przestrzeniach mieszkalnych, warto pamiętać, że zgodnie z prawem budowlanym, drzwi wejściowe (zewnętrzne) muszą mieć minimum 90 cm szerokości oraz 200 cm wysokości. Dotyczy to zarówno drzwi do mieszkań znajdujących się na przestrzeni wspólnot takich jak bloki czy apartamentowce, jak i domów jednorodzinnych. Warto wiedzieć, że konkretne wymagania opisane w prawie budowlanych są rozmiarami minimalnymi, co oznacza, że w miarę naszych indywidualnych potrzeb możemy wybierać modele wyższe i/lub szersze.

Mówiąc natomiast wyłącznie o mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych, warto mieć na uwadze, że poza prawem budowlanym, w danym obiekcie mogą obowiązywać także wewnętrzne wymagania zapisane w regulaminie wspólnoty — nie jest to zasada, jednak przed zakupem wybranego przez nas modelu drzwi warto sprawdzić, czy w regulaminie nie znajduje się konkretny zapis np. dotyczący kierunku otwierania skrzydeł.

Poza prawem budowlanym i regulaminem wspólnoty mamy pełną dowolność w wybieraniu drzwi wejściowych. Warto więc zwrócić uwagę na ich funkcjonalność oraz wykończenie. Modele przeciwpożarowe, termoizolacyjne, tłumiące hałas czy antywłamaniowe to jedne z najczęściej wybieranych skrzydeł wejściowych w budynkach wielomieszkaniowych. Poza ich parametrami technicznymi warto również zadbać o to, aby komponowały się ze stylistyką aranżowanego przez nas mieszkania – odpowiedni kolor, wykończenie lub ozdobne dekoracje pozwolą zapewnić harmonijną przestrzeń w naszym ulubionym stylu.